Zagrożenia związane z komarami i ich zwalczanie

Zagrożenia związane z komarami i ich zwalczanie

Pewnie wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma bardziej dokuczliwego owada na świecie od komara. Jego bzyczenie w momencie zasypiania może doprowadzić niejedną osobę do prawdziwego szału i frustracji. Niestety zakłócanie spokojnego snu nie jest najgorszym, co może się przydarzyć z udziałem tego owada. Insekty te (w szczególności niektóre z gatunków) mogą przenosić niezwykle groźne dla człowieka choroby, takie jak malaria, wirus Zika, żółta gorączka czy też wirus Zenga. Choć w Polsce odnotowuje się głównie występowanie komarów brzęczących, niewykluczone jest w najbliższym czasie pojawienie się wraz ze zmianą klimatu znacznie bardziej niebezpiecznych odmian tego owada np. tygrysiej.

Zagrożenia związane z ukąszeniem komarów

W szczególności w letnie wieczory, kiedy chcemy odpocząć na świeżym powietrzu np. w ogrodzie, zjawiają się one – komary. Te uciążliwe insekty nie pozwalają cieszyć się w pełni piękną pogodą czy towarzystwem znajomych, przeszkadzając w rozmowie i notorycznie szukając miejsca do ukąszenia na naszym ciele. Ugryzienie tych owadów najczęściej powoduje występowanie stosunkowo niewielkiego obrzęku i zaczerwienienia skóry. W bardziej drastycznych przypadkach może powodować uczulenie oraz alergię. W przeszłości zdarzało się jednak, że w naszym kraju komary widliszki przenosiły malarię, można tu wspomnieć choćby lata 50. czy 60. XX wieku. Nie jest to tak odległa przeszłość, by móc o niej całkowicie zapomnieć. Największy niepokój budzi teraz tygrysia odmiana tych insektów, choć w naszych warunkach klimatycznych obecnie nie ma zagrożenia do rozwoju jej populacji.

Metody zwalczania komarów, czyli jak cieszyć się życiem bez tych insektów

Istnieje wiele metod, by móc pozbyć się tych owadów. Oczywiście zamontowanie w oknach mieszkań moskitier oraz stosowanie preparatów odstraszających te insekty są jednymi ze sposobów, aczkolwiek one pozwolą jedynie na chwilowe pozbycie się problemu aniżeli jego całkowite rozwiązanie. Profesjonalne firmy posiadają specjalistyczne urządzenia oraz środki, które pozwolą na powstrzymanie kłopotu w jego zarodku. Wśród dostępnych metod możemy wyróżnić w zasadzie trzy:

  • chemiczną (opryskowa, zamgławianie przestrzenne),
  • biologiczną,
  • fizyczną.

Wszystkie z wymienionych sposobów posiadają bardzo wysoką skuteczność i to w zasadzie od własnych, indywidualnych potrzeb zależy, która zostanie wybrana.