Jak nie przywieźć pluskwy z wakacji do domu?

Jak nie przywieźć pluskwy z wakacji do domu?

Okres letni to czas, w którym wiele osób decyduje się wykorzystać swój urlop i udać się na zasłużony odpoczynek. Często wiąże się to z podróżami, a także z mieszkaniem w wynajętych pokojach hotelowych, gospodarstwach agroturystycznych czy też innych przybytkach, w których można zatrzymać się w celach noclegowych. Niestety duża ilość osób korzystających z tego rodzaju usług zwiększa również ryzyko przywiezienia do własnego mieszkania pluskwy domowej, co nie jest wcale takim rzadkim zjawiskiem. Co więc zrobić, by przez przypadek nie zabrać tego insekta do posiadanych „czterech kątów”?

Zachowaj wyjątkową czujność, korzystając z usług noclegowych

Będąc na wakacjach, bardzo często ignorujemy wszystkie ugryzienia czy zmiany skórne, myśląc, że to ślady pozostałe po zwykłym ukąszeniu komara. Niestety prawda może być zupełnie inna, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. Choć pluskwy domowe są insektami, które nie przenoszą groźnych dla człowieka chorób, ich ugryzienia mogą powodować wystąpienie alergii. Owady te do przeżycia potrzebują w zasadzie jednego żywiciela, a do rozprzestrzenienia i zwiększenia się ich populacji wystarczy w zasadzie jedna zapłodniona samica. Dlatego z tych względów należy zachować szczególną czujność.

Kilka prostych czynności może uchronić Cię przed przywiezieniem pluskwy domowej

Wybierając się w jakąkolwiek podróż, w pierwszej kolejności warto poszukać informacji na własną rękę o miejscu, w którym chcesz się zatrzymać w celach noclegowych. Gdy jakiś ośrodek miał już problemy z tego rodzaju insektami, bardzo prawdopodobne, że kłopoty mogą pojawić się ponownie, choć nie jest to regułą. Po przybyciu do miejsca docelowego powinno się dokładnie sprawdzić materac, pościel oraz stelaż łóżka pod kątem występowania pluskiew domowych. Zdecydowanie warto również zajrzeć do szafy (w przypadku chęci powieszenia w niej swoich ubrań), a także umieścić wszystkie materiałowe teczki czy torby na drewnianych meblach np. Biurku. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie się w foliowe worki z zamknięciem na bieliznę lub pozostałe części garderoby, by uniknąć przeniknięcia do nich pluskiew domowych.

By uzyskać 100 % pewność, że żaden z niechcianych insektów znalazł się w Twoich rzeczach, warto od razu wyprać ubrania w wysokiej temperaturze, a wszystkie jednorazowe przedmioty wyrzucić z dala od nieruchomości np. do zbiornika na odpady przy bloku.