Owady gryzące w mieszkaniach – co mnie gryzie?

Owady gryzące w mieszkaniach – co mnie gryzie?

Robaki w domu to niestety nie pierwszyzna. Pojawiają się praktycznie znikąd i zostają z nami na dłużej, chyba że podejmiemy stosowne środki, by się ich pozbyć. Jedne z występujących w mieszkaniach owadów są całkowicie nieszkodliwe, drugie z kolei uprzykrzają nam życie, powodując ugryzienia na naszym ciele, a także zakłócają spokojny sen. Z tego względu warto mieć świadomość, które z przebywających w naszych domach insektów zasługują na szczególną uwagę.

Komar

Zdecydowanie jeden z najbardziej nielubianych oraz nieznośnych owadów, z którymi mamy do czynienia w mieszkaniu. Problem komarów dotyczy nie tylko budynków znajdujących się w pobliżu wody, ale również zabudowań umiejscowionych w obszarze miejskim. Już sam dźwięk skrzydeł tych insektów jest niezwykle irytujący, nie wspominając o uporczywych ugryzieniach oraz pozostawionych po nich śladach na ciele. Warto pamiętać o tym, że za wszelkie pokąszenia odpowiadają wyłącznie samice tego krwiopijnego owada.

Mucha domowa

Kolejny na naszej liście uporczywy oraz powodujący ugryzienia owad. Podobnie jak komary, muchy domowe są strasznie irytujące, gdyż nieustannie zakłócają nasz spokój, nie pozwalają odpocząć, a w dodatku siadają na pożywieniu czy ścianach, gdzie zostawiają swoje odchody w postaci czarnych kropek. Niestety owady te są nosicielami groźnych dla człowieka chorób. Te latające stworzenia mogą powodować wystąpienie zatrucia pokarmowego, a także przenosić m.in. czerwonkę.

Pchła ludzka

Jeden z najbardziej wstydliwych dla człowieka, a jednocześnie bardzo groźny dla jego życia i zdrowia owad. Ten krwiopijny insekt pozostawia niezwykle swędzące ślady po ugryzieniach, które znajdują się często w bardzo regularnych rzędach oraz stosunkowo równych odstępach. Pchła ludzka poprzez ukąszenia przenosi niebezpieczne choroby w postaci tyfusa plamistego, gronkowca złocistego czy też tularemii. Dlatego też nie powinno lekceważyć się w żadnym stopniu występujących problemów.

Pluskwa domowa

Ten pasożyt żywi się nie tylko krwią człowieka, ale również zwierząt domowych. Bardzo łatwo jest przeoczyć ugryzienia pluskwy, gdyż na pierwszy rzut oka są podobne do ukąszeń przez komara. Niemniej, po odrzuceniu przypływu pierwszych myśli oraz dokładnym przyjrzeniu różnią się od nich znacznie. Ślady po ugryzieniach bywają uciążliwe oraz swędzące, w krytycznych przypadkach mogą powodować uczulenia alergiczne.