Owady gryzące w mieszkaniach – co mnie gryzie?

Owady gryzące w mieszkaniach – co mnie gryzie?

Robaki w domu to niestety nie pierwszyzna. Pojawiają się praktycznie znikąd i zostają z nami na dłużej, chyba że podejmiemy stosowne środki, by się ich pozbyć. Jedne z występujących w mieszkaniach owadów są całkowicie nieszkodliwe, drugie z kolei uprzykrzają nam życie, powodując ugryzienia na naszym ciele, a także zakłócają spokojny sen. Z tego względu warto mieć świadomość, które z przebywających w naszych domach insektów zasługują na szczególną uwagę.

Komar

Zdecydowanie jeden z najbardziej nielubianych oraz nieznośnych owadów, z którymi mamy do czynienia w mieszkaniu. Problem komarów dotyczy nie tylko budynków znajdujących się w pobliżu wody, ale również zabudowań umiejscowionych w obszarze miejskim. Już sam dźwięk skrzydeł tych insektów jest niezwykle irytujący, nie wspominając o uporczywych ugryzieniach oraz pozostawionych po nich śladach na ciele. Warto pamiętać o tym, że za wszelkie pokąszenia odpowiadają wyłącznie samice tego krwiopijnego owada. Z całą pewnością komary najbardziej irytujące są w nocy, gdy człowiek próbuje zasnąć, ponieważ głównie w godzinach wieczornych oraz nocnych przypada ich największa aktywność. Insekt ten, wbijając kłujkę, wpuszcza kroplę śliny, której zadaniem jest zapobiegnięcie krzepnięciu krwi, lecz jednocześnie powoduje ona reakcję uczuleniową w postaci zaczerwienienia oraz swędzenia skóry. Ślady po ukąszeniu najczęściej utrzymują się przez kilka dni i są niezwykle uporczywe. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by nie nabawić się infekcji.

Z całą pewnością komary najbardziej irytujące są w nocy, gdy człowiek próbuje zasnąć, ponieważ głównie w godzinach wieczornych oraz nocnych przypada ich największa aktywność. Insekt ten, wbijając kłujkę, wpuszcza kroplę śliny, której zadaniem jest zapobiegnięcie krzepnięciu krwi, lecz jednocześnie powoduje ona reakcję uczuleniową w postaci zaczerwienienia oraz swędzenia skóry. Ślady po ukąszeniu najczęściej utrzymują się przez kilka dni i są niezwykle uporczywe. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by nie nabawić się infekcji.

Mucha domowa

Kolejny na naszej liście uporczywy oraz powodujący ugryzienia owad. Podobnie jak komary, muchy domowe są strasznie irytujące, gdyż nieustannie zakłócają nasz spokój, nie pozwalają odpocząć, a w dodatku siadają na pożywieniu czy ścianach, gdzie zostawiają swoje odchody w postaci czarnych kropek. Niestety owady te są nosicielami groźnych dla człowieka chorób. Te latające stworzenia mogą powodować wystąpienie zatrucia pokarmowego, a także przenosić m.in. czerwonkę.

Muchy domowe zostały wyposażone w narządy gębowe typu liżącego, którymi pobierają płynny pokarm. Pożywienie w formie stałej owady te rozpuszczają za pomocą silnych enzymów obecnych w ślinie. Zagrożenie dla ludzi wiąże się z trybem życia opisywanych latających stworzeń, które bardzo często zostawiają swoje odchody na czystych powierzchniach, a także składają jaja w środowiskach bakteryjnych m.in. obornikach, kompostownikach czy też śmietnikach. Z tego też względu muchy domowe są owadami przenoszącymi wiele niebezpiecznych dla człowieka czynników chorobotwórczych.

Pchła ludzka

Jeden z najbardziej wstydliwych dla człowieka, a jednocześnie bardzo groźny dla jego życia i zdrowia owad. Ten krwiopijny insekt pozostawia niezwykle swędzące ślady po ugryzieniach, które znajdują się często w bardzo regularnych rzędach oraz stosunkowo równych odstępach. Pchła ludzka poprzez ukąszenia przenosi niebezpieczne choroby w postaci tyfusa plamistego, gronkowca złocistego czy też tularemii. Dlatego też nie powinno lekceważyć się w żadnym stopniu występujących problemów.

Ugryzienia pchły ludzkiej przybierają formę czerwonych zmian, które w zależności od przypadku mogą być płaskie lub wypukłe. Dodatkową oznaką ugryzień jest uczucie silnego swędzenia, wywołanego przez wydzielinę opisywanego owada. Po około trzech dniach objawy powinny ustąpić, lecz w przypadku podejrzenia ugryzienia przez pchłę ludzką warto udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Należy pamiętać, że zmian skórnych nie wolno rozdrapywać, gdyż może to skutkować nadkażeniem bakteryjnym.

Pluskwa domowa

Ten pasożyt żywi się nie tylko krwią człowieka, ale również zwierząt domowych. Bardzo łatwo jest przeoczyć ugryzienia pluskwy, gdyż na pierwszy rzut oka są podobne do ukąszeń przez komara. Niemniej, po odrzuceniu przypływu pierwszych myśli oraz dokładnym przyjrzeniu różnią się od nich znacznie. Ślady po ugryzieniach bywają uciążliwe oraz swędzące, w krytycznych przypadkach mogą powodować uczulenia alergiczne.

W przypadku spostrzeżenia zmian skórnych występujących w niewielkiej odległości od siebie można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że są one dziełem pluskwy domowej. Nie zawsze są one widoczne, gdyż to zależy od organizmu osoby, która została ugryziona. Niemniej najczęstszym występującym objawem są czerwone obszary na ciele (w szczególności odsłoniętych miejscach np. Rękach czy też szyi), wokół których może pojawić się rumień. Nie są one bolesne, lecz mogą wywoływać dokuczliwe swędzenie skóry.