Gdzie znaleźć ślady pluskiew?

Gdzie znaleźć ślady pluskiew?

Możemy z nimi żyć nawet przez wiele miesięcy, ale nie zauważyć ich obecności. Takie właśnie są pluskwy. Można mieć wrażenie, że ci niechciani lokatorzy pojawiają się znikąd, lecz niestety tak nie jest. Przywędrować mogą wraz z nami z pokojów hotelowych, pensjonatów czy z innych miejsc, choć nigdy praktycznie nie wiadomo skąd wzięły się w naszym mieszkaniu. Gdy już się jednak w nim znajdą, trudno się ich pozbyć i najczęściej w takim przypadku należy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją. Czym są pluskwy i jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia?

Czym są pluskwy?

Najprościej rzecz ujmując, są to pasożyty żywiące się krwią człowieka. Dorosłe owady przybierają barwę czerwono-brązową oraz nie posiadają skrzydeł. Mają za to trzy pary cienkich, ale bardzo dobrze rozwiniętych odnóży zakończonych przyczepnymi chwytnymi „pazurkami”, które służą im do poruszania się oraz przyczepiania się do żywicieli. Ponadto posiada spłaszczony odwłok o owalnym kształcie i może osiągnąć długość od 5 do 7 milimetrów.

Gdzie szukać pluskiew?

Można powiedzieć, że dopóki same się nie ujawnią, przez myśl może nie przejść, że mamy do czynienia z tymi pasożytami. Pierwszym sygnałem alarmowym są zazwyczaj ślady po ugryzieniach na naszym ciele, które jednak często są mylone z ugryzieniami po komarach, mimo że nie są do nich podobne. I jest to zazwyczaj jedyny ślad ich obecności, więc jeżeli zauważysz zgrupowane czerwone plamki np. na ręce to znak, że w Twoim mieszkaniu przebywają pluskwy. Rozpocznij przeszukiwanie „czterech kątów” od wszelkich mebli tapicerowanych oraz łóżkowych materacy, gdyż te pasożyty specjalnie upodobały sobie właśnie wymienione miejsca. Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim opisywane owady mają stąd blisko do potencjalnych żywicieli, czyli do ludzi. Jednak pluskwy lubią się ukryć w miejscach, gdzie czują się stosunkowo bezpiecznie i mogą pozostać niezauważone. Dlatego należy ich szukać również w stelażach łóżka czy też poduszkach. Zajrzyj również za listwy przypodłogowe, przejrzyj listwy z przewodami elektrycznymi, w ubytki w ścianach oraz obudowy gniazdek elektrycznych. Jeżeli znajdziesz białe jaja przypominające ziarenka ryżu lub czerwono-brązowe owady to jak najszybciej zadzwoń po specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalną dezynsekcję.