Jak sprawdzić czy ma się w domu pluskwy? Oznaki bytowania

Jak sprawdzić czy ma się w domu pluskwy? Oznaki bytowania

Można z nimi żyć przez długi czas i nie zauważyć ich obecności. Pluskwy domowe to bowiem insekty, które za dnia są niezwykle trudne do zlokalizowania. Ich aktywność przypada na godziny nocne, gdy człowiek śpi w swoim łóżku, a owady właśnie wtedy ruszają na żer w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych. Zazwyczaj jedynym objawem, który świadczy o przebywaniu pluskiew w mieszkaniu, są ślady na ciele po ugryzieniach. Na pierwszy rzut oka łatwo je pomylić z ukąszeniami komara, choć nie są do nich podobne. Jakie są więc oznaki bytowania tych owadów i jak one wyglądają?

Jak wyglądają pluskwy domowe?

Insekty te osiągają niewielkie rozmiary w postaci od 4 do 6 milimetrów. Ich spłaszczone ciało może przybierać różne kolory od żółtego aż po jasnoczerwono-brązowy. Barwa ta jednak zmienia się w momencie, gdy owad ten nasyci się krwią. Jest wtedy ciemnobrązowa lub nawet czarna. Zmienia się również ich ciało, które nabrzmiewa i osiąga wielkość oscylującą w granicach 9 milimetrów. Ze względu na wcześniej wspomniane niewielkie rozmiary pluskwy domowe mogą zagnieździć się praktycznie wszędzie. W szczególności upodobały sobie szczeliny listew, mebli czy ścian. Można je spotkać również m.in. w przestrzeniach między materacem a łóżkiem oraz w kontaktach lub za tapetą. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego też bez pomocy profesjonalistów bardzo ciężko jest zlokalizować miejsce przebywania tych insektów.

Oznaki bytowania pluskiew domowych

Najbardziej oczywistym symptomem ich obecności są wcześniej wspomniane ślady po ukąszeniu. Układają się one zazwyczaj w jeden rząd po 3-5 ugryzień, dlatego też nie powinniśmy mylić ich z ugryzieniami komarów. W związku z ukąszeniami na skórze może pojawić się reakcja alergiczna w postaci swędzenia, obrzęku oraz stosunkowo dużych pęcherzy. Oprócz śladów po ugryzieniach, które są najbardziej charakterystyczną oznaką bytowania, warto rano sprawdzić prześcieradło w kontekście poszukiwania drobnych plamek krwi. O obecności tych insektów w mieszkaniu może świadczyć również duża liczba czarnych kropek skumulowanych w jednym miejscu, które mogą być odchodami pluskiew. W przypadku znalezienia powyżej wymienionych śladów, jak najszybciej powinno się skontaktować z profesjonalistami w celu odpluskwienia.