Jednym z najbardziej popularnych i znanych insektów, a przy tym najbardziej nielubianych jest pchła ludzka. Niezwykle często zdarza się, że jest przynoszona do domu nieświadomie przez psa lub kota. Ten niechciany lokator może rozmnażać się w bardzo szybkim tempie, a co najgorsze przenosi bardzo groźne dla człowieka choroby, więc jest bardzo niebezpieczny. Choć bardzo często tego pasożyta można odnaleźć wśród sierści posiadanych czworonogów to tak naprawdę w każdej chwili może on zmienić swojego żywiciela. Jak więc wygląda pchła ludzka i w jaki sposób uchronić się przed jej ugryzieniami?
Pchła ludzka – jak wygląda?
Dla tego insekta człowiek czy też zwierzę to jedynie środek transportu oraz miejsce żerowania. Nie da się ukryć, że pasożyt ten jest praktycznie niezauważalny dla ludzkiego oka. W zależności od płci, owad ten może przybierać różne rozmiary, choć są to raczej subtelne różnice. Samica pchły ludzkiej osiągać może od 2,5 do 3,5 milimetra, samce z reguły są o milimetr mniejsze i ich rozmiar waha się w granicach od 2 do 2,5 milimetra. Z tego względu bardzo łatwo je pominąć. Insekty te posiadają czarny lub brązowy pancerz i są spłaszczone. Opisywane pasożyty potrafią bardzo sprawnie się poruszać, choć nie mają skrzydeł. Czynią to jednak za sprawą licznych odnóży. Ich charakterystyczną cechą są z pewnością tylne odnóża, które są nieco dłuższe od pozostałych. Działają jak swoiste “sprężynki”, przez co insekty te mogą skakać nawet na odległość 1 metra, a także na 20 centymetrów w górę. Warte odnotowania są także niewielkie czułki oraz aparat kłująco-ssający na ich stosunkowo niewielkiej głowie.
Jak rozpoznać ukąszenie pchły ludzkiej?
Skoro znamy już podstawowe informacje na temat wyglądu tego pasożyta, warto również wiedzieć, jak wygląda ślad po jego ukąszeniu. Miejsce ugryzienia tego insekta jest zazwyczaj mocno zaczerwienione, choć może przybrać też lekko różowawy odcień. Z tego względu łatwo jest pomylić je z ukąszeniem komara. Niemniej, charakterystycznym znakiem rozpoznawczym może być ilość śladów po ugryzieniach występujących obok siebie. Zazwyczaj występują one w symetrycznych rzędach. Ugryzieniom pchły ludzkiej może towarzyszyć uczucie swędzenia. Co również warte odnotowania, insekt ten w szczególności upodobał sobie dolne partie ciała człowieka m.in. nogi.