Czy pluskwy gryzą zwierzęta domowe?

Czy pluskwy gryzą zwierzęta domowe?

Zastanawiałeś się pewnie czy to możliwe aby kot lub pies przeniósł pluskwy do domu. Odpowiedź jest prosta – wszystko jest możliwe 🙂 jednak prawdopodobieństwo jest znikome. Pluskwy uwielbiają szczelinki i zakamarki, do tego uwielbiają podróże na naszych plecakach, odzieży, w urządzeniach elektronicznych.

Zwierzęta domowe nie leżą w ścisłym kręgu zainteresowań pluskwy domowej, jednak nie jest wykluczone aby pluskwa nie mogła ugryźć psa lub kota. Zdecydowaną przeszkodą jaką mają zwierzęta domowe jest sierść.

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy? Niestety, we wczesnym etapie występowania owady są trudne do wykrycia, ale przy odrobinie szczęścia, dobrej latarce oraz jasnym prześcieradle można je z łatwością wykryć. Pluskwy zostawiają drobne ciemne kropeczki na poduszkach, prześcieradle, warto zajrzeć również pod łóżko i dokładnie obejrzeć ramę, szczególnie przy łączeniach.

Pluskwy w domu – ślady po ugryzieniach

Niestety bardzo często zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z obecności tych insektów w naszym mieszkaniu. Tak jak wspomnieliśmy, owady te potrafią skryć się w najmniejszych szczelinach. Zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu łóżka, gdyż stamtąd mają najkrótszą drogę do swoich żywicieli, czyli ludzi. Z tego też względu wiele osobników zakłada sobie gniazda w materacach, a w szczególności w okolicach szwu lub zamka. Niekiedy jednak zdarza się, że pluskwy szukają kryjówki w ramach obrazów, listwach, w kontaktach, a nawet przedłużaczach. Gdy nastaje noc wychodzą ze swojego schronienia w celu pożywienia się ludzką krwią, a następnie wracają do swojego gniazda. Po stworzonych ugryzieniach pozostaje widoczny ślad, lecz jest on bardzo często mylony ze śladami po ukąszeniach innych owadów. Właśnie dlatego człowiek w pierwszej kolejności lekceważy jeden z najważniejszych sygnałów dotyczących możliwości bytowania pluskwy w swoim mieszkaniu.

Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, sprawa jest nieco utrudniona. Ze względu na gęstą sierść bardzo trudno jest zauważyć ślady po ugryzieniach i ich wykrycie zdarza się raczej przypadkiem. Zwierzęta domowe mają bowiem tendencję do samodzielnego mycia się i pielęgnacji swojej sierści. Niemniej, obecność pluskiew możesz zauważyć po martwych osobnikach leżących na podłodze lub w klatce (w przypadku m.in. królików czy kawii morskich). Ponadto sygnałem alarmującym dla każdego właściciela powinno być towarzyszące pupilowi uczucie swędzenia oraz drapanie się.

Dlaczego pluskwy atakują zwierzęta domowe?

Choć opisywane insekty podczas swojej obecności w warunkach domowych żerują na żywicielu praktycznie codziennie, w stanie hibernacji są w stanie wytrzymać bez pożywienia nawet rok lub dwa. Najlepszym rodzajem pokarmu jest dla tych pasożytów, co oczywiste, ludzka krew. Jednak z braku żywiciela zadowolą się również żerowaniem na zwierzętach domowych w postaci psów czy kotów. Jednak ze względu na gęstą sierść stanowią one wyłącznie niezbyt atrakcyjną alternatywę, na którą decydują się w ostateczności.

Bed bug – pluskwa domowa