Cykl życia pluskwy domowej

Cykl życia pluskwy domowej

Jednym z najczęściej pojawiających się owadów w budynkach mieszkalnych jest niewątpliwie pluskwa domowa (łóżkowa). Pasożyt ten wbrew powszechnie panującym mitom nie pojawia się jedynie w domach czy obiektach świadczących usługi noclegowe o nie najlepszym standardzie czystości, ale także w zadbanych i luksusowych apartamentach. Niemniej rzadziej sprzątane mieszkania zapewniają im lepsze warunki rozwoju, gdyż mogą zostać później dostrzeżone. Warto więc wiedzieć, jak wyglądają pluskwy domowe, a także jaki jest ich cykl życia, by móc skutecznie rozpoznawać te owady i z nimi walczyć.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Zwykle pasożyt ten osiąga długość od 8 do 13 mm, przy czym trzeba zaznaczyć, że samice są większe od samców, a także bardziej okrągłe. Jego barwa różni się w zależności od ilości spożytego pokarmu (krwi) i może przybrać barwę od słomkowej aż po brunatno-czerwoną i z taką formą można spotkać się najczęściej. Znakiem charakterystycznym tego owada jest prążkowany odwłok. Opisywany pasożyt nie posiada skrzydeł, więc nie umie latać. Niemniej, ma trzy pary odnóży, dzięki którym potrafi bardzo sprawnie się poruszać (nawet 1 metr w przeciągu minuty). Odnóża te słabo jednak przywierają do powierzchni, dlatego też pluskwy łóżkowe słabo się wspinają po ścianach i sufitach i często od nich odpadają. Do przeżycia potrzebują żywiciela (mogą wytrzymać bez pokarmu rok), a najczęściej zostaje nim człowiek. Dlatego też znajdują schronienie w budynkach mieszkalnych.

Cykl życia pluskwy domowej

Po osiągnięciu dorosłości samica tego pasożyta składa w bezpiecznym miejscu codziennie do trzech biało-perłowych jaj aż do końca swojego życia. Do podłoża przykleja je lepką wydzieliną, co sprawia, że momentami trudno je usunąć. W zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu wylegnięcie się nimf może potrwać różną ilość czasu. W sprzyjających warunkach (35 –37 stopni Celsjusza) może to zająć zaledwie 6 dni, z kolei w warunkach pokojowych larwy do wyklucia się potrzebują więcej czasu i ten proces trwa nawet około miesiąca. Po wykluciu nimfy przechodzą pięć stadium rozwoju, w których muszą pobierać krew, by przejść do kolejnego etapu linienia, a po zakończeniu procesu stają się dorosłym osobnikiem. Cały cykl może trwać od 9 do 18 tygodni. Larwy naturalnie są mniejsze od dorosłych pluskiew domowych i różnią się od nich także kolorem. Młode nimfy są koloru bursztynowego i wraz ze swoim rozwojem coraz bardziej nabierają brązowo-czerwone ubarwienia.