Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwą domową?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwą domową?

Panuje powszechna opinia, że insekty pojawiają się wyłącznie w zaniedbanych domach lub takich, które nie są regularnie sprzątane. Nie do końca jest to prawdą, gdyż owady, takie jak choćby pluskwy domowe, dostają się również do budynków mieszkalnych mogących poszczycić się nienaganną czystością. Wspomniany gatunek insektów jest niezwykle trudny do zwalczenia, dlatego też warto kierować się złotą zasadą, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Choć ten fragment pochodzący z przysięgi Hipokratesa tyczy się medycyny, można go odnieść również do innych aspektów życia m.in. do ochrony przed szkodnikami. Z tego względu warto poznać metody, dzięki którym można zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwą domową.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Insekt ten osiąga wielkość około 5 milimetrów i posiada nieco spłaszczony, wrzecionowaty kształt. Jest koloru czerwono-brązowego. Mimo że owad ten nie potrafi latać, bardzo sprawnie się porusza, np. potrafi chodzić po pionowych powierzchniach. W związku z tym, że „wychodzi na powierzchnię” głównie nocą, trudno jest go zaobserwować. Opisywane insekty żywią się krwią, pozostawiając na czele człowieka zaczerwienienia wynikające z ugryzień.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwą domową?

Choć wspomnieliśmy na początku, że owady te pojawiają się także w zadbanych mieszkaniach, utrzymanie czystości w „czterech kątach” jest pierwszym krokiem do ich odstraszenia. Niemniej mogą pojawić się w budynkach niepostrzeżenie – zostać przyniesione na ubraniach, w bagażu czy też w przypadku blokowisk mogą przenosić się z mieszkania do mieszkania. W związku z tym ostatnim warto zainwestować w moskitiery z gęstą siatką oraz w uszczelki, które będą stanowić swoistego rodzaju ochronę przed insektami, którym wystarczy najdrobniejsza szczelina, by się przedostać do środka. Oprócz stolarki okiennej dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie wszelkich ubytków w ścianach, listwach oraz innych miejscach, w których mogą zagnieździć się owady.

W przypadku spania w miejscach poza domem np. w hotelach czy też pensjonatach powinno za każdym razem prać się zabrane ze sobą ubrania. Nie zaszkodzi również regularnie prać tekstylia czy czyścić dywany znajdujące się w mieszkaniu.

Innym rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie „czterech kątów” przed występowaniem pluskwy domowej jest stosowanie oprysków prewencyjnych, które mają charakter odstraszający. Działanie z wykorzystaniem tego typu środków najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy za pomocą odpowiedniego sprzętu rozprowadzą preparat w newralgicznych punktach mieszkania.