Miejsca występowania pluskiew domowych w mieszkaniu

Miejsca występowania pluskiew domowych w mieszkaniu

Zwykle bardzo ciężko ustalić, skąd w naszych domach pojawiły się niechciane insekty. Pluskwy są na tyle małe, że niełatwo odkryć ich gniazda. Jednak uwielbiane przez nich kryjówki to przede wszystkim miejsca spokojne i ciemne, więc warto szukać ich właśnie w tego typu rejonach domu. Gdzie chowają się najczęściej i jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W jakich miejscach w mieszkaniu można znaleźć pluskwy?

Pluskwy bardzo trudno namierzyć, gdyż mogą rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu. Jednak najczęściej spotyka się je w meblach tapicerowanych oraz w materacach łóżek. Szukając gniazda tych uciążliwych pasożytów, najlepiej zacząć właśnie tam, ale również w kanapach czy listwach podłogowych. Inne najczęstsze miejsca występowania pluskiew domowych w naszych mieszkaniach to:

 • szafki nocne,
 • skrzynie na pościel,
 • ściany,
 • kontakty elektryczne,
 • fotele,
 • elementy oświetlenia, ozdobne,
 • za plakatami oraz tapetami,
 • ramy do obrazów,
 • lustra ścienne,
 • żaluzje i karnisze,
 • pod dywanami.

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy?

Chociaż łatwo je przeoczyć, o obecności pluskiew w mieszkaniu świadczy kilka rzeczy, których nie powinno się lekceważyć. Jeśli zauważysz niewielkie plamki krwi na pościeli lub materacu łóżka, może to oznaczać, że w Twoim domu zalęgły się te uciążliwe pasożyty. Jest to krew strawiona i wydalona, która zwykle pojawia się grupkami, gdyż owady te mają tendencję do tworzenia skupisk.

Kolejna rzecz, która powinna Cię zaniepokoić, to nieprzyjemny zapach. Pochodzi z wydzielonych odchodów oraz feromonów pluskiew i może doprowadzić Cię do ich gniazda. Warto również obserwować swoje ciało, ponieważ o obecności tych insektów świadczą również ukąszenia na skórze. Możesz je rozpoznać po tym, że występują w grupach, np. po trzy w linii. W dodatku swędzą i najczęściej znajdują się na odsłoniętych częściach skóry, to jest na brzuchu, szyi czy ramionach.

Domowe sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Pluskwy domowe atakują najczęściej nocą. Aby zmniejszyć ich liczebność, jednym z domowych sposobów jest ogrzewanie materiałów i innych rzeczy, np. pościeli w każdy możliwy sposób, ponieważ wszystkie stadia pluskiew i ich jaj ginie powyżej 60 st. C. Najlepiej w tym przypadku zrobić pranie w gorącej wodzie, a następnie wysuszyć je w suszarce automatycznej. Dobrym sposobem jest również odkurzanie pęknięć oraz szczelin w ścianach, podłogach, wzdłuż krawędzi dywanów, szwów materaców oraz ram łóżek. Następnie zawartość odkurzacza należy szczelnie zamknąć w plastikowej torbie i usunąć, aby pluskwy nie wydostały się z powrotem na zewnątrz.

Jak zapobiec zalęgnięciu się pluskiew w mieszkaniu?

Pluskwa prowadzi życie na ogół osiadłe, jednak z opuszczonych pomieszczeń może wędrować po ścianach i przedostawać się do zamieszkałych lokali przez okna, przez kanały wentylacyjne oraz wzdłuż przewodów elektrycznych w murach. Dlatego należy pamiętać o prawidłowym uszczelnieniu swojego mieszkania i pod żadnym pozorem nie wnosić do niego przedmiotów wyrzuconych przez kogoś innego. Ponadto powinno się regularnie sprawdzać łóżka oraz meble, w których pluskwy mogą się zalęgnąć, a także często prać i suszyć pościel.

UWAGA! Pamiętajmy, że dorosła pluskwa może przeżyć nawet do 1,5 roku!