Metoda zamgławiania – jaką metodę zwalczania pluskiew wybrać?

Metoda zamgławiania – jaką metodę zwalczania pluskiew wybrać?

Wiele firm dezynsekcyjnych reklamuje swoje sposoby na zwalczanie niechcianych insektów w domach, takich jak pluskwy. W ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem pomagającym pozbyć się tych szkodników stała się metoda tzw. “zamgławiania”. Co to jest? Czy faktycznie jest taka skuteczna? Dlaczego jest reklamowana przez firmy dezynsekcyjne jako najlepsza metoda na pozbycie się pluskiew w domu? W poniższym artykule wyjaśnimy Państwu w prosty sposób i przeanalizujemy pokrótce działanie tej metody niwelującej uciążliwe owady.

Metoda zamgławiania pluskiew – co to takiego?

Zamgławianie jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się pluskiew w domach i mieszkaniach. Metoda ta polega na rozprowadzeniu w pomieszczeniu cieczy zmieszanej ze środkiem dezynfekującym. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie, tzw. zagławiacz, który wytwarza niewielkie kropelki szkodzące wszelkim insektom. Sposób ten jest skuteczny przede wszystkim dzięki temu, że dociera nawet do trudno dostępnych miejsc oraz szczelin, w których pluskwy rozmnażają się najczęściej. Metodę tą można stosować na gorąco oraz na zimno, jednak w lokalach mieszkalnych korzysta się w szczególności z drugiej opcji, czyli tzw. zamgławiania ULV.

Zamgławianie termiczne i ULV

Zabieg dezynsekcji na gorąco polega na wytwarzaniu cieczy pod bardzo wysoką temperaturą. Roztwór skrapla się w kontakcie z zimniejszym powietrzem w pomieszczeniu, z czego powstaje mgła, która potrafi dotrzeć do nawet najmniejszych szczelin i uśmiercić pluskwy oraz inne insekty. Zamgławianie ULV różni się od termicznego tylko tym, że polega na rozprowadzeniu w danym pokoju zimnej mgły. Owady, które mają z nią kontakt, giną w ciągu kilku godzin. Preparaty stosowane w metodzie na zimno oraz na gorąco mogą mieć właściwości kontaktowo-żołądkowe, przez co pluskwy trują się mgłą także podczas posiłku, aplikując prosto do żołądka środki biobójcze osadzone na swoich odnóżach.

Zamgławianie – skuteczna metoda walki z pluskwami

Skuteczność tego sposobu zwalczania pluskiew w mieszkaniach polega przede wszystkim na docieraniu do wszelkich szczelin, zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Dzieje się to dzięki zagławiaczowi mgły, który rozprowadza w pomieszczeniu środek owadobójczy, likwidując niechciane insekty. Ponadto warto także wybrać preparat o działaniu kontaktowo-żołądkowym, jeśli chcemy uzyskać wysoką skuteczność, a także pozbyć się pluskiew na dobre.

Czy zamgławianie to gazowanie?

Pojęcia są mylące, gdyż wydają się do siebie podobne i niektórzy z nas mogą używać ich synonimicznie, jednak zamgławianie a gazowanie jest czymś zupełnie innym. Drugi sposób zwalczania pluskiew w mieszkaniach nie stosuje się już od wielu lat, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Metoda gazowania polegała na zastosowaniu preparatów na bazie DDVP. Została jednak wycofana z powodu wysokiego ryzyka szkodliwości oraz tego, że pozostałości stosowanych preparatów utrzymywały się w lokalu mieszkalnym. Firmy dezynsekcyjne często posługują się sformułowaniem „gazowanie mieszkań”, jednak jest to tylko chwyt marketingowy i nie należy rozumieć go dosłownie.

UWAGA! Należy bardzo uważać na nieuczciwe firmy proponujące pozbycie się pluskiew w kilka godzin. Jeśli ktoś proponuje nam oprysk mieszkania z opuszczeniem go na ok. 24 godziny, istnieje ogromne ryzyko, że stosowane przez taką „firmę” środki, mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.