Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi obecności tych insektów w naszych mieszkaniach, dopóki nie postanowią się w pewien sposób ujawnić. Pluskwy, bo o nich mowa, to owady, które w szczególności upodobały sobie ludzkie siedliska ze względu na to, że żywią się krwią człowieka lub z braku ludzkiego żywiciela również krwią zwierząt domowych. Często nie wiadomo skąd się wzięły oraz jak długo koegzystują w mieszkaniu. Jedyną oznaką ich obecności są zazwyczaj ślady po ukąszeniach, które są niejednokrotnie mylone z ugryzieniami komara (choć nie są do nich podobne). Dzieje się tak ze względu przez brak świadomości o potencjalnym bytowaniu tego insekta w domu. Zasadne wydaje się więc pytanie, czy pluskwa domowa stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka?

Jak wygląda pluskwa domowa i gdzie można ją znaleźć?

Jest to owad o owalnym i płaskim kształcie, który najczęściej osiąga wielkość 5 milimetrów. Pluskwy są koloru jasnobrązowego, choć ich ubarwienie zmienia się po spożyciu krwi ludzkiej na ciemnobrązową. Warto wiedzieć, że insekt ten najczęściej znajduje się w materacach czy też szczelinach w ramie łóżka lub wezgłowiu. Można go również znaleźć za listwami, tapetami, w obudowach gniazdek elektrycznych, a także w innych ciasnych miejscach, gdzie mogą być niepokojone. Pluskwa domowa na żer wychodzi w porze nocnej i wtedy atakuje śpiącego, niczego niespodziewającego się człowieka.

Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

W związku z tym, że owad ten żywi się krwią człowieka, po jego ugryzieniu pojawiają się ślady na skórze człowieka. Obecnie nie ma jednak 100 % dowodów na to, że pluskwa może przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby. Niemniej w miejscach ugryzień przez insekta może pojawić się uczucie swędzenia, a także czerwone obrzęki, które mogą oznaczać stany alergiczne. Warto więc zachować szczególną ostrożność i w przypadku znalezienia śladów bytowania pluskiew domowych skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pozbędą się problemu. Usuwanie tych insektów z mieszkania jest niezwykle trudnym zadaniem i choć nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować domowych sposobów, warto zgłosić się o pomoc do zawodowców.