Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

Jak wygląda pluskwa domowa ? gdzie można ją znaleźć?

Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi obecności tych insektów w naszych mieszkaniach, dopóki nie postanowią się w pewien sposób ujawnić. Pluskwy, bo o nich mowa, to owady, które w szczególności upodobały sobie ludzkie siedliska ze względu na to, że żywią się krwią człowieka lub z braku ludzkiego żywiciela również krwią zwierząt domowych. Często nie wiadomo skąd się wzięły oraz jak długo koegzystują w mieszkaniu. Jedyną oznaką ich obecności są zazwyczaj ślady po ukąszeniach, które są niejednokrotnie mylone z ugryzieniami komara (choć nie są do nich podobne). Dzieje się tak ze względu przez brak świadomości o potencjalnym bytowaniu tego insekta w domu. Zasadne wydaje się więc pytanie, czy pluskwa domowa stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka?

Jest to owad o owalnym i płaskim kształcie, który najczęściej osiąga wielkość 5 milimetrów. Pluskwy są koloru jasnobrązowego, choć ich ubarwienie zmienia się po spożyciu krwi ludzkiej na ciemnobrązową. Warto wiedzieć, że insekt ten najczęściej znajduje się w materacach czy też szczelinach w ramie łóżka lub wezgłowiu. Można go również znaleźć za listwami, tapetami, w obudowach gniazdek elektrycznych, a także w innych ciasnych miejscach, gdzie mogą być niepokojone. Pluskwa domowa na żer wychodzi w porze nocnej i wtedy atakuje śpiącego, niczego niespodziewającego się człowieka.

Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna?

W związku z tym, że owad ten żywi się krwią człowieka, po jego ugryzieniu pojawiają się ślady na skórze człowieka. Obecnie nie ma jednak 100 % dowodów na to, że pluskwa może przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby. Niemniej w miejscach ugryzień przez insekta może pojawić się uczucie swędzenia, a także czerwone obrzęki, które mogą oznaczać stany alergiczne. Warto więc zachować szczególną ostrożność i w przypadku znalezienia śladów bytowania pluskiew domowych skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pozbędą się problemu. Usuwanie tych insektów z mieszkania jest niezwykle trudnym zadaniem i choć nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować domowych sposobów, warto zgłosić się o pomoc do zawodowców.

Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?

Pluskwy domowe są owadami wyjątkowo trudnymi do zwalczania. Klasyczne metody dezynsekcji pluskiew nie dają zazwyczaj natychmiastowych rezultatów, aby uzyskać pełną skuteczność należy wykonywać serię 3 lub więcej zabiegów zwalczania pluskiew. Jedyną metodą zwalczania pluskiew po której owady oraz ich jaja giną natychmiast – jest metoda wymrażania.