Masz dziwną, swędzącą wysypkę na skórze?

Masz dziwną, swędzącą wysypkę na skórze?

Od dłuższego czasu masz dziwne plamy na skórze? Niekoniecznie oznacza to alergię. Swędząca wysypka na ciele może świadczyć o tym, że w Twoim domu zagnieździły się pluskwy. Niestety te niewielkie insekty potrafią przedostać się do mieszkania na wiele różnych sposobów. Często sam jesteś odpowiedzialny za wprowadzenie ich do środka, np. razem z używanymi meblami czy w walizce, którą podróżowałeś w pociągu lub autobusie. Owady są bardzo małe i płaskie, dlatego nie mają problemu z wejściem przez choćby najmniejszą szczelinę. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wygląda ugryzienie po pluskwie domowej oraz jak pozbyć się tych pasożytów.

Jak rozpoznać pluskwy domowe?

Wyglądem przypominają pestkę jabłka. Należą do niewielkiej grupy owadów (dorosły osobnik mierzy ok. 5 mm). Pluskwy domowe są owalne i płaskie, dzięki czemu mogą zalęgnąć się w takich zakamarkach mieszkania, jak materac, wezgłowie łóżka, listwy podłogowe czy framugi drzwi. Chociaż nie latają i nie skaczą, potrafią się bardzo szybko poruszać po gładkiej powierzchni podłóg oraz ścian. Rozpoznać je można również po kolorze. Ciemnobrunatny odcień świadczy o tym, że pasożyty są najedzone, natomiast nieco bledszy, że jeszcze nie zdążyły się posilić.

Ugryzienie przez pluskwę domową – jak wygląda?

Wysypka na Twoim ciele może być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że w Twoim domu pojawili się nieproszeni goście. Ślady ugryzień po pluskwach domowych przybierają postać czerwonych plamek, które z czasem zmieniają się w swędzące grudki lub bąble. Ukąszenia często występują blisko siebie i układają się w linię bądź trójkąt. Przeważnie insekty gryzą takie części ciała, jak twarz, szyja, ręce oraz nogi. Zmiany na skórze pojawiają się po 24– 48 godzinach od ugryzienia.

Sposoby na pozbycie się pluskiew domowych

Te niewielkie owady zamieszkują najmniejsze zakamarki domu, dlatego w początkowej fazie występowania bardzo ciężko stwierdzić ich obecność. Swędząca wysypka na ciele, która nie chce zniknąć, może wskazywać na to, że zostałeś ugryziony przez pluskwy domowe. By się ich pozbyć ze swojego mieszkania, na początku najlepiej sprawdzić wszystkie szczeliny, w których mogły się zalęgnąć.

Kiedy już znajdziesz ich gniazda, wówczas możesz zdecydować się na usunięcie ich domowymi sposobami, np. poprzez odkurzenie kryjówek lub wypranie pościeli i ubrań w 50 st. C przez minimum 2 godziny. Istnieje również wiele różnych pułapek służących do pozbycia się tych pasożytów i dostępnych do kupienia w sklepach internetowych. Jednak najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Jej pracownicy dobiorą odpowiednią i najbardziej skuteczną metodę, która rozwiąże problem pluskiew w Twoim domu.