Jak rozpoznać pogryzienia pluskiew?
W internecie na stronach firm zajmujących się dezynsekcją znajdziemy wiele informacji oraz teorii na temat schematu, wyglądu, a także rodzajów pogryzień przez pluskwy domowe. Jaka jest prawda?
Jakie ślady zostawiają pluskwy na naszym ciele?
Niestety… na te pytania nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi.
Dlaczego?
Każdy człowiek jest inny, może mieć inną reakcję alergiczną, u każdego człowieka odczucia są subiektywne.
W internecie wyszukać można również wiele informacji o schemacie ugryzień, najczęściej pojawiają się informacje o ugryzieniach wzdłuż jednej linii… Czy to prawda?
Oczywiście jest taka możliwość, aby ugryzienia znalazły się wzdłuż jednej linii, niestety nie zawsze. Insekt ten może wykonać kilka pogryzień obok siebie, ale niekoniecznie będą one usytuowane wzdłuż tzw. jednej linii. W przypadku większych populacji opisywanych owadów pogryzienia mogą być w różnych miejscach. W początkowej fazie pluskwy domowe gryzą zazwyczaj w okolicach wezgłowia, a więc szczególnie narażone są twarz, szyja oraz ręce. Ponadto obiektem ich zainteresowania są także najczęściej odkryte części ciała podczas snu, czyli również stopy i nogi.
Kogo gryzą pluskwy? Czy to możliwe, że nie wszystkich lubią?
Niestety – NIE!
Owady te pogryzą każdego człowieka, lecz nie wszyscy jednak odczują ich skutki. Nie w każdym przypadku mogą wystąpić wysypka oraz swędzenie.
Czy warto wybrać się do lekarza w przypadku podejrzeń pluskiew oraz dużej wysypce po pogryzieniach?
Jak najbardziej TAK!
Lekarz zapisze odpowiednie leki łagodzące, natomiast należy pamiętać o jak najszybszym wykonaniu profesjonalnej dezynsekcji przez zaufaną firmę.
Dlaczego ugryzienia pluskiew domowych są bardzo często lekceważone?
Z wielu względów. Przede wszystkim duże grono osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że Ci nieproszeni goście pojawili się w ich mieszkaniach lub domach. Najczęściej jedyną oznaką ich obecności stają się wspomniane ugryzienia i ślady po nich (np. w postaci kropelek krwi na prześcieradle), gdyż opisywane insekty za dnia przebywają w różnego rodzaju zakamarkach. Można je znaleźć przede wszystkim w szczelinach materaców, gdyż owady te uwielbiają być blisko swojego żywiciela, czyli człowieka. Mogą jednak ukrywać się także w listwach, gniazdkach elektrycznych, pod tapetami czy też w innych miejscach. Z tego też powodu bardzo ciężko je samodzielnie zlokalizować, zwłaszcza gdy nie ma się świadomości o ich bytowaniu.
W związku ze wspomnianą nieświadomością po zobaczeniu czerwonych śladów tuż po przebudzeniu wiele osób odnosi wrażenie, że mogą być to pozostałości po ukąszeniu komara. Prawda może być jednak zgoła odmienna, a Twoje mieszkanie zostało zaatakowane przez pluskwy domowe.
Czy ugryzienia przez pluskwy domowe są bolesne?
Owady te podczas pasożytowania na człowieku wpuszcza do ranki substancję przeciwbólową, dlatego też ugryzienia są bezbolesne i śpiąca osoba nie zdaje sobie zupełnie z nich sprawy. W miejscu ugryzienia po upływie od 24 do 48 godzin pojawiają się na ciele swędzące zmiany skórne, które mogą przybierać różną postać i świadczą o aktywności insekta.
Czy ugryzienia pluskwy domowej są niebezpieczne dla człowieka?
Żadne badania nie potwierdziły, iż ugryzienia opisywanego insekta mogą być groźne dla człowieka. W przypadku dużej ilości ukąszeń może się zdarzyć, że wystąpi wysypka, gorączka czy też nawet ogólne osłabienie, lecz jest to prawdziwa rzadkość. W niektórych przypadkach może również pojawić się uczulenie alergiczne, lecz zazwyczaj wszystkie zmiany ustępują samoistnie po upływie jednego lub dwóch tygodni. Niemniej, w sytuacji wystąpienia dużej ilości objawów lub ich znacznie cięższej formy bezzwłocznie należy udać się do lekarza w celu porady.