Metody usuwania szkodników


Nasze przedsiębiorstwo oferuje usuwanie szkodników z wykorzystaniem wielu różnych technik

Każdą z nich dobieramy odpowiednio do stanu, jaki spotykamy w obiekcie oraz do warunków i możliwości, jakie zastaniemy na miejscu. Chętnie doradzamy naszym Klientom w doborze odpowiednich rozwiązań dla zagwarantowania jak największej skuteczności. Do najpopularniejszych metod dezynsekcji należą:

Wymrażanie pluskiew

Jest to metoda, w której wykorzystuje się specjalne urządzenie generujące suchy lód o temperaturze oscylującej wokół -78° C. Podczas przeprowadzania czynności maszyna emituje wyłącznie dwutlenek węgla, przez co technika ta jest uznawana za w 100% ekologiczną. Jest to procedura jednorazowa, dzięki której można wyeliminować szkodniki w każdej postaci rozwojowej (zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz jaja pluskiew). Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:

  • błyskawiczny efekt
  • brak środków chemicznych
  • brak szkodliwości wobec zwierząt i ludzi
  • nie zachodzi konieczność opuszczenia pomieszczenia na czas wymrażania oraz po nim

Wygrzewanie pomieszczeń

W tej technice temperatura podnoszona jest w całym obiekcie lub w całym pomieszczeniu (w zależności od potrzeb i stanu faktycznego). Termiczne zwalczenie pluskiew wysoką temperaturą nie szkodzi zdrowiu ludzi i likwiduje nie tylko pluskwy domowe, ale także inne pasożyty znajdujące się w obiekcie (np. roztocza). Technika ta zapewnia wysoką skuteczność natychmiast po zabiegu. Przeprowadzenie procedury jest drogie i zajmuje dużo czasu. Ponadto metoda ta stosowana jest raczej w nowym budownictwie. Istotne znaczenie ma bowiem utrzymanie ciepła w pomieszczeniu, obiekt powinien być wiec dobrze docieplony, ściany powinny być pozbawione mostków termicznych, a okna wykonane z profili o bardzo dobrych parametrach termoizolacji.

Oprysk ogólny i szczegółowy

Jest najczęściej stosowaną techniką w przypadku zwalczania szkodników takich jak pluskwy domowe. Wykorzystuje się do tego celu specjalistyczne środki, których skład ma działanie zabójcze dla szkodników. Do głównych zalet tej techniki należy zaliczyć:

  • niską cenę za wykonanie usługi
  • najlepszą skuteczność spośród procedur z chemią kontaktową

Należy jednak pamiętać, że przy tej technice konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do procedury. Osoby z małymi dziećmi oraz zwierzętami powinny znaleźć sobie miejsce na jeden-dwa noclegi, by nie doszło do szkodliwego kontaktu z insektycydami.

Zamgławianie

Stanowi rodzaj oprysku chemicznego, z tą różnicą, że produkt nanoszony jest na powierzchnię z wykorzystaniem mniejszej średnicy kropelek niż przy opryskiwaniu. Stosowane są dwie metody zamgławiania:

  • na gorąco – w wyniku zastosowania tej metody powstaje mgła chemiczna. Drobne krople osiadają w szczelinach i osadzają się na długo, przez co szkodniki na pewno będą miały styczność z preparatem.
  • ULV – w tym przypadku rozprowadzanie cieczy roboczej daje efekt mgły unoszącej się w powietrzu, która penetruje każdą szczelinę. Do przeprowadzenia czynności stosuje się specjalne urządzenie UVL, które generuje zimną mgłę osiadającą na całej powierzchni w pomieszczeniu.

Technika ta stosowana jest najczęściej w bardzo dużych pomieszczeniach, gdyż umożliwia szybsze przeprowadzenie czynności niż szczegółowe opryskiwanie. Do największych zalet tej techniki należy zaliczyć: ograniczenie zużycia insektycydu w otwartych przestrzeniach i oszczędność czasu przy działaniu na dużej powierzchni. Należy jednak mieć na uwadze, że przy tej metodzie konieczne jest opuszczenie lokalu na dłuższy czas.

Gazowanie

Opiera się na wykorzystaniu preparatów chemicznych, które tworzą lotne związki. Środki emitują szkodliwe substancje zabójcze dla szkodników. Gazowanie należy do szybkich i ekonomicznych sposobów zwalczania pluskiew. Jednak należy zwrócić uwagę na stosowane do tej czynności środki. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stosowanie preparatów na bazie dichlorofosu (DDVP) jest niedozwolone. Środek jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.